Nowości
NICI HIALURONOWE
1. Co to są nici hialuronowe?
Nici hialuronowe jest to opatentowana w 2008 r. technika w dermatologii estetycznej. Polega ona na linijnym podawaniu kwasu hialuronowego w oparciu o wektory napięcia skóry (opis wektorów znajduje się w prezentacji).
W jaki sposób powstał pomysł nici hialuronowych?
Pomysł powstał w oparciu o zabieg wprowadzania w skórę nici złota. Taki zabieg miały wykonany m. in. takie gwiazdy Hollywoodu jak Isabelle Adjani czy Catherine Deneuve. Spowodował on efekt zbliżony do liftingu. Złoto jest jednak substancją obcą dla skóry , stąd konieczność znalezienia substancji bezpiecznej i pielęgnującej.
Dlaczego nici z kwasu hialuronowego?
Kwas hialuronowy jest naturalnym polisacharydem występującym w ludzkim ciele, głównie w skórze w różnorodnych stężeniach. Utrzymuje on prawidłowe nawodnienie tkanek dzięki zdolności wiązania wody jest określany jako magazyn wody w skórze. Jest też niezbędnym jej składnikiem. Codziennie następuje rozpad i tworzenie nowego kwasu hialuronowego w skórze. Jednak w miarę upływu lat umiejętność tworzenia nowego kwasu hialuronowego zanika, co jest przyczyną powstawania licznych zmarszczek oraz utraty jędrności skóry i jej odwodnienia.
Kwas hialuronowy używany jest przez lekarzy dermatologów do wygładzania zmarszczek. Ponieważ jest preparatem stabilizowanym w różnych procesach technologicznych dostępne są produkty tylko o około jeden procent różniące się od tego który mamy w skórze oraz różniące się dużo bardziej. Stąd ważne jest aby to lekarz wykonywał zabieg dobierając odpowiedni i bezpieczny preparat. Kwas hialuronowy zbliżony do naturalnego nie zakłóca naturalnych funkcji skóry, całkowicie integruje się ze skórą i zapewnia normalny przepływ tlenu, substancji odżywczych i hormonów. Ma działanie stymulujące fibroblasty do wytwarzania własnego kolageny , wychwytuje i neutralizuje wolne rodniki i nawilża skórę.
2. Jakie są wskazania do zabiegu nici hialuronowych i jakich efektów można się spodziewać?
- Zabieg ma na celu:
- poprawę owalu twarzy
- napięcia skóry policzków i czoła
- uniesienie brwi i zewnętrznego kącika oka odbudowę skóry dolnej powieki
Czy zabieg jest polecany w każdym wieku i jak długo utrzymuje się efekt?
Wskazania do wykonania nici hialuronowych są uzależnione przede wszystkim od stanu skóry. Wiek odgrywa mniejsze znaczenie. W gabinetach spotyka się zarówno osoby które unikały słońca i zostały obdarzone przez los wolniejszym starzeniem się skóry jak i panie dużo młodsze które musiały dołożyć większych starań aby świetnie wyglądać. Efekt utrzymuje się około roku, w zależności od rodzaju wstrzykniętego kwasu hialuronowego.
3.Jakie są przeciwwskazania do zabiegu nici hialuronowych?
Przeciwwskazania do zabiegu nici hialuronowych są takie same jak do wszystkich zabiegów z kwasem hialuronowym. Są to:
- ciąża, okres karmienia piersią
- stwierdzone uczulenie na kwas hialuronowy
- choroby autoimmunologiczne
- niewyrównana cukrzyca
- tendencje do powstawania bliznowców
- aktywne zakażenia okolicy zabiegu
- choroba nowotworowa
4. Z jakimi zabiegami dermatologii estetycznej można łączyć nici hialuronowe?
Decyzja z jakim zabiegiem można połączyć zabieg nici hialuronowych , w jakiej kolejności i w jakim odstępie czasu jest ustalana dla każdego pacjenta indywidualnie przez lekarza prowadzącego.
Nici hialuronowe przynoszą dobre efekty w poprawie owalu twarzy, napięciu skóry i modelowaniu policzków. Niejednokrotnie jednak konieczne są dodatkowe zabiegi np. wolumetrii policzków, odbudowy skroni czy wypełnienia zmarszczek. Plan zabiegowy może być odrębny dla każdego pacjenta.
5. Jak przygotować się do zabiegu nici hialuronowych?
Podanie kwasu hialuronowego przynosi lepszy efekt gdy skóra jest dobrze odżywiona i nawilżona. Korzystne jest przygotowanie jej przez kosmetyczkę.
Aby zmniejszyć ryzyko powstania siniaków można stosowa preparaty uszczelniające ścianę naczyń orza stosowane w przypadkach mikrourazów:
zabiegi w gabinecie kosmetycznym np. maski nawilżające, sonoforeza z witaminami i kwasem hialuronowym
suplementy: wyciąg z kasztanowca np. Venescin, Wit C, Rutinoscorbin lub Cerutin, Arnica 9CH 6. Jak pielęgnować skórę po zabiegu nici hialuronowych?
W zależności od sposobu podania nici kwasu hialuronowego może się zdarzyć wynaczynienie(siniak), niewielki obrzęk i bolesność. Aby przyspieszyć gojenie- po uzgodnieniu z lekarzem prowadzącym można stosować żele i maści.
Polecane preparaty: maść arnikowa, Reparil gel, maść heparynowa, Traumeel Kremy i maski nawilżające i łagodzące.